Saturn ako planéta

Autor: Igor Tomec | 15.2.2014 o 23:11 | (upravené 15.2.2014 o 23:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Saturn je šiesta, po Jupiteru druhá najväčšia planéta Slunečnej sústavy. Planéta bola pozorovaná už starovekými astronómmi a bola pomenovaná po rímskom bohu Saturnovi, ktorý bol obdobou Gréckeho boha Krona.

SaturnSaturnNASA
Saturn je šiesta, po Jupiteru druhá najväčšia planéta Slunečnej sústavy. Planéta bola pozorovaná už starovekými astronómmi a bola pomenovaná po rímskom bohu Saturnovi, ktorý bol obdobou Gréckeho boha Krona. Saturn patrí medzi veľké plynné obre, pre ktoré je typické, že nemajú pevný povrch, ale len hustú atmosféru, ktorá postupne prechádza do plášťa. Atmosféra je tvorená prevažne ľahkými plynmi a to hlavne vodíkom, ktorý tvorí 96,3% jej objemu. Pri pozorovaní planéty z diaľky je svetložltá, čo spôsobuje vrstva mrakov, s nejasnými pásmi rôznych farebných odtieňov, ktoré sú približne rovnobežné s rovníkom planéty. Teplota v hornej oblačnej vrstve atmosféry dosahuje -140 °C. Objem planéty je 764krát väčší ako objem Zeme, má však zo všetkých planét najmenšiu hustotu, ktorá dosahuje iba 0,6873 g/cm3. Saturn je známy svojou mohutnou sústavou planetárnych prstencov, ktoré sú viditeľné zo Zeme aj malým ďalekohľadom. Vedľa prstencov, ktoré sa značia veľkými písmenami, obieha okolo planéty tiež početná rodina mesiacov, ktorých je k roku 2010 potvrdených 63. Najväčší z nich je Titan, ktorý má ako jediný mesiac hustú atmosféru. Jeden obeh okolo Slnka vykoná planéta za 29,46 roka. Na nočnej oblohe je ľahko pozorovateľný voľným okom ako žltkastý, neblikavý objekt. Jeho jasnosť je porovnateľná s najjasnejšími hviezdami. Od ekliptiky, zdanlivé dráhy Slnka, sa nikdy nevzdiali na väčšiu uhlovú vzdialenosť ako 2,5°. Prechod medzi jednotlivými znameniami zverokruhu, trvá viac ako 2 roky. Saturn má najvýraznejšiu a najjasnejšiu sústavu prstencov zo všetkých planét Slnečnej sústavy. Pôvodne boli známe len u tejto planéty a tá bola nimi ojedinelá. Až v roku 1977 boli objavené nevýrazné prstence okolo planéty Urán a následne aj okolo Jupitera a Neptúna. Prstence sú tvorené veľkým množstvom drobných čiastočiek rôznej veľkosti od prachových zrniek, až po veľké objekty, niekoľkých desiatok metrov. Pravdepodobne sa jedná o kúsky hornín, obohatené kúsky vodného ľadu. Každá častica obieha planétu samostatne okolo rovníka a pri obehu sa riadi Keplerovými zákonmi. Znamená to, že najbližšie častice obiehajú Saturn najrýchlejšie, raz za 4,9 hodiny a najvzdialenejšie pomalšie, raz za 2 dni. Prelety sónd ukázali, že hlavné prstence sú tvorené množstvom malých jemných prstencov. Pôvod prstencov nie je do dneška úplne jasne vysvetlený. Jedna z teórií hovorí, že sa sformovali prirodzene z pôvodného materiálu protoplanetárního disku, podľa inej teórie sa jedná o mesiac, rozpadnutý vplyvom slapových síl.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?